header_image
Arama sonuçlarınız

Emlak Alım Satım İşlemleri

Gönderen adminesc üzerinde 4 Mart 2016
| 0

GAYRİMENKUL SATIŞ İŞLEMLERİ VE GEREKLİ BELGELER

-Satışa konu olan taşınmazın bağlı olduğu belediyenin Emlak Servisine gidilerek,var ise geçmişten o güne kadar olan emlak vergileri ve varsa diğer borçları (yol katılım payı vb..)ödenerek,servisten Rayiç Bedel evrakı alınır.

-Herhangi bir vekâlet kullanılmıyor ise Alıcı ve Satıcı bağlı bulunan Tapu Dairesine giderek satış işlem için başvuru yaparlar.

*Satıcıdan :KİMLİK-TAPUNUN ASLI-1 ADET GÜNCEL VESİKALIK FOTOĞRAF-Belediyeden borcu yoktur karşılığında alınan gayrimenkulün o günkü değerinin yazdığı RAYİÇ BEDEL EVRAĞI VE Eğer bir seneden kısa bir süre önce düzenlendi ise hala geçerli olacağı için DASK (zorunlu deprem sigortası)(Konutlar için geçerlidir).

Talep edilir…

*Alıcıdan:KİMLİK-2 ADET GÜNCEL VESİKALIK FOTOĞRAF ve eğer satıcının yaptırdığı Dask’ın süresi dolmuş ve ya hiç yapılmamış ise DASK(zorunlu deprem sigortası)

-Satış başvuru sırasında iki taraftan da cep telefon numaraları talep edilir.başvuru yapıldıktan sonra ilgili Tapu Dairesinin başvuruyu kabul ettiğine dair her iki tarafa da bir kısa mesaj gelir.

-Sonrasında gelen mesajda;ne kadar harç ödenmesi gerektiğini bildiren bedel ve bu bedeli yatırabileceğiniz bankalar yazar.

-Akabinde gelen mesajda; harçlar ödendikten sonra en son işlem olan  imza için Tapu Dairesinin uygun gördüğü Randevu saati yazar.Alıcı ve satıcı bu saatten 15 dakika önce Tapu Dairesinde olmalı ve ismen çağrılmayı beklemelidir.

*Harç Bilgileri: Gayrimenkulün rayiç bedeli üzerin Alıcı %2 ve Satıcı %2 olmak üzere harç öder.Ve artı olarak Döner sermaye ödenir

Örnek:Söz konusu gayrimenkulün Rayiç Bedeli 100.000 TL dir diyelim

Alıcı %2 den 2000 TL

Satıcı %2 den 2000 TL ve artı olarak Döner Sermaye Ücreti olarak 181,00 TL ödemekle yükümlüdürler.

Toplamda 4.181,00 TL ödenmesi gerekir.

(Oranlar ve harçlar zamanla değişebilir.Bu yazı kaleme alınırken harç oranları ile ilgili birebir doğru ve geçerli bilgiler verilmiştir!)

-Alıcı ve satıcı akit odasına çağrılarak karşılıklı imza edilir.Ve alıcıya birkaç dakika içinde yeni tapu teslim edilmiş olur.Artık alım-satım işlemi son bulmuş olur.

-Alıcı en geç 3 ay içinde ilgili Belediyenin Emlak Servisine gayrimenkulün artık kendisine ait olduğunu bildirip Beyanname vermesi gerekmektedir.

Not:Kredi kullanılarak gerçekleştirilen ipotekli satışlarda satış işleminden sonra ilgili bankanın atadığı avukat nezaretinde gayrimenkule ipotek yapılır.Dolayısıyla satış işleminden önce bankadan gerekli evraklar sağlanmalı ve bankanın avukatının orada olması gerekmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz gizli kalacak.